ГАЗЕТА.dp.ua

Субъективно о Днепропетровске:

новости, аналитика, скандалы

Погода
Погода в Днепре

влажность:

давление:

ветер:

Днепропетровским евреям повезло

09.02.2012
За підтримки Олександра Вілкула до 80-річчя Дніпропетровщини вийшла книга «Євреї Дніпропетровщини: історія та сучасність»
З нагоди відзначення 80-річчя Дніпропетровщини презентовано книгу «Євреї Дніпропетровщини: історія та сучасність». Книга вийшла в рамках губернаторського проекту «Національні культури Дніпропетровщини». Презентація пройшла в хоральній синагозі міста Дніпропетровська «Золота Роза».
В урочистостях узяли участь Головний рабин Дніпропетровська і Дніпропетровського регіону Шмуель Камінецький, члени Опікунської ради Дніпропетровської єврейської громади, другий секретар Посольства держави Ізраїль в Україні, директор Центру культури Ізраїлю в Дніпропетровську Неллі Шульман та інші представники єврейської громадськості Дніпропетровщини.
Презентуючи книгу, губернатор області Олександр Вілкул відзначив, що за 2010-11 роки Дніпропетровщина досягла вагомих успіхів у соціально-економічному розвитку і закріпила провідні позиції серед регіонів України як локомотив національної економіки, космічна столиця нашої країни та центр знань і сучасних технологій.
«В успіхах нашого регіону є вагомий внесок єврейської громади області. Імена багатьох євреїв вписані золотими літерами в минуле і сьогодення нашого регіону. Серед них поети та музиканти, вчені та інженери, архітектори і громадські діячі, бізнесмени, меценати і філантропи. Сьогодні єврейська громада Дніпропетровщини – це приклад єдності і згуртованості. Дуже важливо, що громада не замикається в собі, що чимало програм і проектів єврейської громади орієнтовані на людей всіх національностей і конфесій, які проживають в нашій області», - сказав Олександр Вілкул.
На сторінках книги відтворені історія та сучасність єврейської громади Дніпропетровщини від найдавніших часів до наших днів. Видання рясно та яскраво ілюстроване. Тексти написані українською та російською мовами. Обсяг книги – 112 сторінок.
«Презентація книги «Євреї Дніпропетровщини: історія і сучасність» для нас подія важлива й знакова. Ми дуже вдячні губернатору Олександру Вілкулу за те, що ця книга дала можливість нам по-новому побачити самих себе, оцінити всю безперервність історичного зв'язку від минулого через  теперішнє до майбутнього. Не менш важливо й те, що представники інших національностей дізнаються з цієї книги, скільки  євреї роблять для загального блага. Переконаний, що ініціатива губернатора щодо видання серії книг «Національні культури Дніпропетровщини» направлена на добро й зміцнення миру в нашому суспільстві, на те, щоб людям зробити краще», - наголосив Шмуель Камінецький.


На сьогодні єврейська етнічна громада Дніпропетровської області за кількістю представників єврейської національності, які проживають в Україні, є другою після міста Києва, та є однією з найвпливовіших у Європі. Духовним центром громади є синагога «Золота Роза», одна з небагатьох хоральних синагог, які збереглися в Україні.
Головний рабин Дніпропетровська і Дніпропетровського регіону Шмуель Камінецький є Головним рабином Об’єднаної єврейської громади України.
Наразі в області створені належні умови для реалізації освітніх і культурних потреб єврейської громади. Зокрема, в Дніпропетровську функціонує середня загальноосвітня школа №144, де вивчається іврит, історія, традиції і культура єврейського народу. Поглиблене вивчення івриту здійснюється також у навчальних закладах міст Дніпродзержинська та Кривого Рогу. Підготовка вчителів початкових класів проводиться приватним вищим навчальним закладом другого рівня акредитації «Міжнародний гуманітарно-педагогічний інститут «Бейт Хана».
У громаді налагоджена система соціальної допомоги незахищеним верствам населення. Працюють пансіони для хлопчиків і дівчаток з неблагополучних сімей, добродійні їдальні, будинок для людей похилого віку «Бейт Барух». Десятки єврейських громад України і СНД направляють своїх представників в Дніпропетровську єврейську громаду для вивчення досвіду її роботи.
Регіональні друковані засоби масової інформації, які відображають життя єврейської громади в області: газети «Шабат Шалом», «Шалом, Кривбасс», «Вісник науково-просвітницького центру «Ткума». Популярністю серед жителів усіх національностей користується єврейська тижнева телепрограма «Алеф».