ГАЗЕТА.dp.ua

Субъективно о Днепропетровске:

новости, аналитика, скандалы

Погода
Погода в Днепре

влажность:

давление:

ветер:

Новая тактика милиции: огонь по своим

01.09.2009

Тези виступу Міністра внутрішніх справ України Ю.В. Луценка  на нараді за участю Президента України В.А. Ющенка  21 серпня 2009 року

 

Діючи в умовах сьогодення, реалії якого тісно пов’язані з  економічною кризою і становлять один із  найнебезпечніших чинників, що впливають на стан правопорядку, органи внутрішніх справ в тісній взаємодії з органами прокуратури та іншими правоохоронними структурами сконцентрували основні зусилля на активізації протидії злочинним проявам, забезпеченні громадського порядку і безпеки громадян.

Реалізація комплексу організаційних і практичних заходів на пріоритетних напрямках нашої діяльності дозволила зберегти контроль за кримінальною ситуацією в державі, не дати злочинним елементам значно ускладнити її.

 

Ключове питання – об’єктивність  статистики та повнота реєстрації заяв про злочини.

З метою недопущення маніпулювання статистичними показниками  та штучного покращання стану справ Міністерство внутрішніх справ спільно з органами прокуратури вживає жорстких заходів щодо зміцнення обліково-реєстраційної дисципліни, забезпечення належного реагування на заяви і повідомлення про злочини.

Слід зазначити, що за останні півтора десятиріччя навантаження на працівників міліції  по кількості розглянутих заяв і повідомлень про злочини зросло майже в 4 рази. Крім того, ріст крадіжок, зумовлений внесенням відомих законодавчих змін у визначення мінімального розміру для кваліфікації складу цього виду злочинів, призвів майже до 2-кратного росту навантаження на дізнання  і слідство. Однак, це не є підставою для виправдання недоліків та прямих порушень закону при прийняті процесуальних рішень.

Спільно з органами прокуратури протягом семи місяців цього року виявлено 12,7 тис. порушень обліково-реєстраційної дисципліни (безпосередньо органами внутрішніх справ виявлено  5,8 тис.), у тому числі майже 1,3 тис. фактів прямого укриття  злочинів.

За ініціативою ОВС прокурорами скасовано майже 8,8 тис. постанов про відмову в порушенні кримінальної справи, що на  19,6 % більше ніж за такий же період минулого року (у той же час прокурорами скасовано 50,8 тис. постанов (+ 13 %).  

За ці порушення до дисциплінарної відповідальності притягнуто 2,7 тис. працівників міліції, серед яких 64 начальника міськрайлінорганів та 95 їх заступників.

МВС і надалі буде посилювати принциповість і жорсткість в цих питаннях і працювати над їх вирішенням  спільно з органами прокуратури.

На сьогодні завдання: повна реєстрація всіх подій і відповідним чином збільшення кількості затриманих злочинців.

 

Напрям перший: злочини проти особи та майна.

Вдалося не допустити збільшення загальної злочинності, злочинів проти життя і здоров’я особи. Скоротилася кількість зареєстрованих умисних убивств, тілесних ушкоджень, у тому числі тих, що спричинили смерть потерпілого, ДТП з смертельними наслідками.

Під посиленим контролем здійснюються заходи щодо охорони громадського порядку. Збільшено на 40 % кількість патрулів на вулицях міст, що сприяло деякому зменшенню злочинності в громадських місцях, в тому числі умисних убивств, тілесних ушкоджень та інших правопорушень.

Проте надалі потрібно значно активізувати і покращити діяльність міліції з протидії грабежам, розбоям і крадіжкам. Активність скоєння цих злочинів відмічається у 19 регіонах. Їх зростання (відповідно 5,7%, 10,1%, 13 %) спричиняється як кризовими явищами, в першу чергу безробіттям, так і змінами в чинному законодавстві стосовно посилення відповідальності за крадіжки.

Наприклад, в Чернігівській області в поточному році зареєстровано майже півтори тисячі крадіжок проти 858 в минулому році, в тому числі з квартир 275 проти 186.

У  Києві в цьому році зареєстровано понад сім тис. крадіжок, що на 41 % більше, в тому числі майже дві тисячі з квартир (+14 %).

Необхідно також першочергово звернути увагу і на розшук осіб, які переховуються від слідства, дізнання та суду. Їх на сьогоднішній день налічується понад 19,1 тис., розшукано цього року 9,9 тис., що свідчить про суттєві недоліки в проведенні розшукових заходів. Це питання буде предметом розгляду на найближчій колегії Міністерства

 

Другий напрям – економічна злочинність.

Незважаючи на економічну скруту в державі, у бюджетній сфері не зменшується кількість бажаючих паразитувати за рахунок бюджетних коштів та суспільства. Тому МВС і його органами на системній основі ведеться робота щодо оперативного супроводження  бюджетних видатків, контролю за їх цільовим використанням, викриття та припинення злочинних схем у цій сфері.

Протягом цього року викрито 6,3 тис. злочинів, пов’язаних з бюджетними коштами (в 2008 р. - 5,1 тис /+23 %/, на загальну суму більше двох мільярдів гривень  + 14 %  (в 2008 р. – 828 млн. грн.). В умовах кризи і зубожіння людей це ніщо інше як мародерство!

І ми повинні вжити всіх можливих спільних правоохоронних заходів, щоб припинити розкрадання держави. Для цього МВС спільно з органами прокуратури, ГоловКРУ, Держказначейства, податкової адміністрації, Антимонопольним комітетом і Рахункової палати України опрацьовані і впроваджуються відповідні форми і методи взаємодії боротьби зі злочинністю у бюджетній сфері. Як позитив варто сказати, що більше половини справ уже в суді (+35 %).

 

Приклади

В поточному році в Херсонській області закінчено провадження по  528 злочинах економічної  спрямованості ( ріст 46.3 %, по державі – зменшення  на 4.7 %) , з яких 519 (98.3 %) надіслано до суду, що в 1.5 рази більше 2008 р.  (По направлених в суд злочинах цієї категорії динаміка складає   + 51,3 %).

На  Івано-Франківщині порушено 25 кримінальних справ за незаконне використання бюджетних  коштів, кожна з яких  на суму понад 1 млн. грн,   з них 5 – вже направлено до суду. Викрито 58 злочинів при використанні коштів,  виділених на подолання наслідків стихії,   по яких порушено 35 кримінальних справ, у тому числі  1 - із збитками понад 1 млн грн., та 13 -  із збитками понад  100 тис. грн.   До суду направлено   11  таких справ, з них – 3 із збитками понад 100 тис. грн.  

До речі, у сфері дорожнього господарства вже задокументовано кілька десятків злочинів і порушені кримінальні справи стосовно посадовців Служби автомобільних доріг, а також  регіональних керівників цих підрозділів у Запорізькій, Вінницькій, Київській, Сумській, Волинській, Донецькій, Чернівецькій, Херсонській, Луганській, Закарпатській та Тернопільській областях, з мільйонними збитками кожна.

 

Третє – службові злочини, хабарництво.

Протягом цього року до органів прокуратури передано матеріали, за якими порушені кримінальні справи по 13,6 тис. злочинах у сфері службової діяльності. До кримінальної відповідальності притягується 5,7 тис. посадовців, серед яких 2,1 тис. – керівників суб’єктів господарювання, понад 1,2 тис. – органів влади, управління і місцевого самоврядування, 700 –контролюючих органів. Загальна сума збитків – понад 4 млрд. грн

Серед них службці Державного комітету ветеринарної медицини, Вінницької, Донецької, Житомирської, Луганської, Одеської і Чернівецької ОДА, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, майже сім десятків посадовців районних державних адміністрацій в Вінницькій, Київській, Волинській, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській, Одеській, Полтавській, Сумській, Тернопільській, Хмельницькій, Чернігівській, Чернівецькій областях, АР Крим та м. Києві та ряд інших посадовців.

Підрозділами органів внутрішніх справ виявлено 2 232 факти хабарництва, матеріали за якими передані до органів прокуратури, котрі порушили кримінальні справи.

У хабарництві викрито 1163 особи, серед яких 296 службовців органів влади та управління, 291 посадовець контролюючих органів, у тому числі 20 службовців Держмитслужби,                            51 податківець та 14 суддів. Задокументовано отримання хабарів на загальну суму 74,7 млн. грн., при цьому середня сума одного хабара уже перевищила 60 тис. грн.

У плідній співпраці організовано протидію корупції у судах. Цього року тут викрито 85 злочинів, до вчинення яких причетні             26 суддів. За цими фактами органами прокуратури порушені кримінальні справи.

Розглядаючи питання хабарництва не можна не звернути увагу на хибну ліберальну судову практику у цих справах. Реальну міру покарання у вигляді позбавлення волі поки що отримують тільки працівники міліції та інших правоохоронних органів. Всі інші хабарники відбуваються легким переляком, що стимулює і надалі отримання ними та їм подібним хабарів, а результати боротьби з хабарництвом фактично не досягають необхідного для суспільства і держави ефекту.

 

Четверте – протидія наркозлочинності.

У сфері протидії  незаконному обігу наркотичних засобів Міністерство внутрішніх справ відмовилось від практики боротьби з наркозлочинами шляхом викриття якнайбільшої кількості зберігачів та споживачів наркотиків. Основними напрямками цієї роботи є ліквідація міжнародних каналів надходження наркотиків в Україну, організованих злочинних наркоугруповань, викриття та арешт збувачів наркотиків, виявлення та конфіскація коштів і майна, отриманих від незаконних операцій з наркотиками, позбавлення наркоділків фінансово-економічної бази їх злочинної діяльності.

Завдяки таким заходам протягом семи місяців цього року ліквідовано 214 (+22 %) міжнародних каналів переміщення наркотиків  через державний кордон України, знешкоджено 31 ОЗГ (+ 40 %), що мали 119 членів і якими скоєно 490 тяжких та особливо тяжких злочинів, виявлено 11,2 тис.  фактів збуту наркотиків та  заарештовано майже 2,4 тис. їх збувачів (+ 24 %).

Усього в наркозлочинців вилучено та накладено арешт на майно і кошти на суму 64 млн. грн., що майже в шість разів більше ніж за весь минулий рік.

З незаконного обігу вилучено 5,4 млн. доз (4,9 т) наркотичних засобів і психотропних речовин, 746,5 тис. доз лікарських засобів, що містять прекурсори, 749 тис. доз сильнодіючих і отруйних лікарських засобів. На  нелегальних посівах знищено 317 т рослин маку і 95 т коноплі. Загальна вартість усього вилученого за цінами чорного ринку складає 376,2 млн. гривень.

Однак результати боротьби з цим злом були б більш ефективні, якби суди принципово оцінювали суспільну небезпеку наркобізнесу і, виходячи з цього, приймали рішення щодо обрання запобіжного заходу та міри покарання відносно  активних учасників.

Але на даний  час судами береться під варту лише кожний другий викритий активний наркоділок. У Закарпатській, Львівській, Тернопільській,  Рівненській областях понад 70 % наркоділків після їх викриття залишаються на волі. Така практика викликає, м’яко кажучи, подив у суспільстві, обурення правоохоронних органів та аплодисменти у злочинному наркосередовищі.

Маємо певні претензії до Мінздраву. Його реагування на приписи органів внутрішніх справ щодо порушень на об’єктах легального обігу підконтрольних речовин, м’яко кажучи, бажає бути кращим. Цього року за 254 такими приписами вилучено лише вісім ліцензій.

 

П’яте – порядок на дорогах.

У цій сфері завдяки реалізації заходів, передбаченими відповідними Указами Президента України та іншими законодавчими актами упродовж семи місяців нинішнього року порівняно з аналогічним періодом минулого  кількість автопригод з потерпілими, в тому числі загиблих осіб зменшилася більш ніж на третину.

Фактично в цьому році на автошляхах держави вдалося зберегти життя понад 1800 людей та попередити травмування 10.8 тис. учасників дорожнього руху.

На виконання нових вимог законодавства у сфері безпеки дорожнього руху виявлено більше 4 млн. порушень Правил дорожнього руху, з яких 3,1 млн. такі, що безпосередньо впливають на стан аварійності. При цьому накладено штрафів на загальну суму майже 900 млн. грн., сплачено понад 500 млн. грн.

Водночас, на цьому напрямку діяльності тривожним є те, що судами за складеними адміністративними матеріалами за керування автотранспортом у нетверезому стані лише кожен сьомий правопорушник позбавляється права керування транспортними засобами. Як наслідок, кількість виявлених п’яних за кермом невпинно зростає і досягла 1500 осіб в день.

 

Останнє – чистота рядів МВС.

Колегією Міністерства багато уваги приділяється кадровому забезпеченню органів внутрішніх справ, зміцненню законності й дисципліни серед особового складу, удосконаленню підготовки фахівців для підрозділів органів внутрішніх справ. Адже ефективне виконання завдань у боротьбі зі злочинністю та охороні громадського порядку й безпеки можливе лише за наявності професійного й морально стійкого кадрового потенціалу.

З метою попередження корупційних проявів та інших порушень законності серед особового складу проведено понад  6,3 тис. оперативно-профілактичних заходів з перевірки організації службової діяльності органів і підрозділів внутрішніх справ.

За встановленими порушеннями і недоліками проведено майже півтори тисячі службових розслідувань, за результатами яких до дисциплінарної відповідальності притягнуто   3888 (2008 рік – 3559) працівників, з них 371 (320) з органів внутрішніх справ звільнено.

Як результат, за 7 місяців цього року спостерігається тенденція до зменшення кількості надзвичайних подій (– 15 %) та корупційних проявів (– 38 %) серед працівників міліції.

Працівниками центрального апарату Міністерства опрацьовано понад 6,4 тис. звернень громадян про неправомірні дії працівників міліції.

На закінчення хотів би зазначити, що подальша плідна співпраця органів внутрішніх справ, прокуратури та інших правоохоронних структур, конструктивна позиція керівництва цих відомств  буде сприяти розв’язанню нагальних правоохоронних завдань. Хочу побажати всім нам успіхів у цьому.